Forum studentów fizyki technicznej AGH

Forum studentów fizyki technicznej AGH


#16 2011-08-16 20:09:54

 lexsa

Użytkownik

5438119
Zarejestrowany: 2011-08-13
Posty: 13
Punktów :   

Re: Poznajmy się

Ludzie zwyczajnie nie mają pojęcia co może kryć się pod terminem "fizyka techniczna". Moja mama dziś jeszcze spytała mnie czym to się w ogóle różni od energetyki...
Swoją drogą muszę przyznać, że sama mam problemy z dokładnym wytłumaczeniem czego właściwie będziemy się uczyć ; )

Offline

 

#17 2011-08-16 20:27:43

 mulek10d

Użytkownik

10842397
Skąd: Zamość
Zarejestrowany: 2011-08-12
Posty: 13
Punktów :   

Re: Poznajmy się

Z moich znajomych tak do końca pochwala mój wybór kierunku chyba tylko jeden - też z nami będzie studiować ;p i jeszcze brat, ale on chyba łasy na stypendium. Na przykład znajomy student astronomii i astrofizyki złożył mi kondolencje.
A wybrałem fizykę, dlatego że się tym interesuję. Mówili, żeby iść na to co się lubi, no to poszedłem. A co będę robić po studiach, to wyjdzie w praniu.

Ostatnio edytowany przez mulek10d (2011-08-16 20:28:04)


Han strzela pierwszy!

Offline

 

#18 2011-08-16 20:38:04

 hurinuslord

Administrator

10961867
Zarejestrowany: 2011-08-12
Posty: 26
Punktów :   

Re: Poznajmy się

No ja najgorzej nie wyglądam w oczach innych. W większości wiedzieli, że wyląduje na "czymś takim". A tak na serio to uważają, że to dobra decyzja. O wiele lepiej pójść na coś technicznego niż na humanistycznego, a jak wiadomo w tym najciężej z pracą.


Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,
ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

Offline

 

#19 2011-08-16 21:54:58

coen

Użytkownik

11301550
Zarejestrowany: 2011-08-13
Posty: 11
Punktów :   

Re: Poznajmy się

Jeśli chodzi o ten 'techniczny' element naszej fizyki to z tego co się orientuję z opinii już studiujących na naszym wydziale, że oni wymiatają w laboratoriach ;P podczas gdy studenci innych uczelni w podobnej konfrontacji plątają się przy praktycznych ćwiczeniach... bez ujmowania komuś zasług i zdolności oczywiście... ale co do opinii otoczenia to faktycznie ktokolwiek nie usłyszy słowa 'fizyka' od razu zaczyna wspominać, że w szkole to był jego najmniej lubiany przedmiot i często dziwi się podobnemu wyborowi, wiele osób widzi w fizyce coś nie do pojęcia, coś poza zasięgiem zwykłych śmiertelników a sęk w tym, że fizyka właśnie wszystko upraszcza ;] nie wiem czy też tak macie ale ja osobiście bardzo często chcę wiedzieć co, jak i dlaczego działa i funkcjonuje w taki, a nie inny sposób, a jedyną nauką jaka daje mi satysfakcjonujące odpowiedzi jest właśnie ta nasza wspaniała fizyka
Uwaga, jeszcze zdecydowałem się trochę rozpisać ;P brawa dla każdego kto zdecyduje się to wszystko czytać... ;P
Co do tego bycia świrem to według mnie podjęliśmy jedną z najrozsądniejszych decyzji. Zatrważająca liczba osób decyduje się na studia tak od niechcenia, nie mają pomysłu na dziedzinę w jakiej chcieliby poszerzać swoją wiedzę... i najczęściej, w przypadku wielu osób, które znam, skutkuje to wybraniem jakiegoś zarządzania finansami i ogólnie czegoś ekonomicznego - swoją drogą nie wiem dlaczego w społeczności funkcjonuje taki pogląd, że ekonomia jest po pierwsze banalna, a po drugie jest pewnikiem jeśli chodzi o późniejszą pracę ;| A my, 'świry', w najgorszym wypadku nie będziemy się przynajmniej nudzić ;P
Jeszcze taka mała dygresja, rozbawiła mnie niedawno opinia jednego ze znajomych mojego dziadka, którego poglądy na temat fizyki są jak wypisz wymaluj poglądami z początku XX w. Otóż twierdzi on, że jest to dziedzina, w której kompletnie ale to kompletnie nie ma już nic do osiągnięcia ;D wszystko zostało już zbadane, opisane i temat został wyczerpany Przemyślcie sobie więc wszystko jeszcze raz ;P

Offline

 

#20 2011-08-16 22:22:34

 lexsa

Użytkownik

5438119
Zarejestrowany: 2011-08-13
Posty: 13
Punktów :   

Re: Poznajmy się

coen, od dziś kolega Twojego dziadka jest moim mistrzem ^ ^
Co do ludzi, którzy wybierają studia ad hoc - u mnie 90% ludzi, którzy nie mieli pomysłu na studia poszło na budownictwo... Niby nie powinno być po tym problemu z pracą, ale robić całe życie tak specyficzną robotę bez specjalnego zainteresowania tym tematem... no nie wiem, nie wiem.

Offline

 

#21 2011-08-16 22:48:30

coen

Użytkownik

11301550
Zarejestrowany: 2011-08-13
Posty: 11
Punktów :   

Re: Poznajmy się

A, fakt - budownictwo, oczywiście masz rację. Nie chcę przez to powiedzieć, że jakiś kierunek jest zły ale ogólnie istnieje chyba taka moda na 'bycie magistrem', a w mniejszym stopniu na posiadanie faktycznie wiedzy, która nie wynika tylko z aktualnych tendencji wśród rówieśników... Ale w przypadku starszych znajomych zauważam, że większość tych niezdecydowanych nawet jeśli zaczyna studia to po miesiącu/dwóch, albo sama rezygnuje, albo odpada po pierwszych egzaminach...

Offline

 

#22 2011-08-17 08:25:56

 piotr

Użytkownik

8480353
Skąd: Śląsk
Zarejestrowany: 2011-08-14
Posty: 14
Punktów :   

Re: Poznajmy się

O, widzę, że dyskusja na forum mocno ruszyła
U mnie było podobnie, większość ludzi, którym mówiłem, że idę na fizykę reagowała w podobny sposób, byli zaskoczeni, twierdzili, że jest to strasznie trudne itd. Ale wiele osób też twierdziło, że przynajmniej będę miał dobrą pracę. Choć inne osoby twierdziły, że po np. mechatronice to miałbym dobrą pracę, ale po takiej fizyce to nie...

Ja też tak mam, że bardzo wiele rzeczy interesuje mnie jak, dlaczego, czemu itd. i właśnie fizyka na pewno najczęściej i najmądrzej odpowiada na takie pytania.

Co do tego, że w fizcye nie idzie nic odkryć? To ja się u nikogo z takim przekonaniem nie spotkałem. Albo ktoś zupełnie nie wie co to fizyka i się nie wypowiada, albo ludzie raczej wiedzą, że się da odkryć, ale jest to tylko dla bardzo wybranych. Tym przejmować się nie musimy, w fizyce fascynujących pytań tylko przybywa

Offline

 

#23 2011-08-17 09:49:46

 hurinuslord

Administrator

10961867
Zarejestrowany: 2011-08-12
Posty: 26
Punktów :   

Re: Poznajmy się

Ja osobiście sądzę, że tak naprawdę to my wcale tak dużo nie wiemy. Na dobrą sprawę to nie wiemy nic poza podstawami, które mogą być błędne. Wyobraźcie to sobie: obalacie teorie Einsteina albo Newtona. Kto wie, kto wie może i oni się mylili. Nic pewnego na tym świecie
Poza tym, co by nie mówić jesteśmy drugim i ostatnim jak na razie rocznikiem kierunku zamawianego jeśli chodzi o fizykę. Czyli jednak potrzeba trochę tych fizyków, inaczej by ten projekt nie przeszedł . Więc z pracą nie będzie chyba aż tak ciężko, z pracą w zawodzie rzecz jasna.
Zresztą, praca... O jakiej pracy mówimy, najpierw trzeba skończyć te studia co nie będzie takie łatwe xD.


Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,
ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

Offline

 

#24 2011-08-17 11:25:00

 piotr

Użytkownik

8480353
Skąd: Śląsk
Zarejestrowany: 2011-08-14
Posty: 14
Punktów :   

Re: Poznajmy się

No właśnie, nie będzie łatwe, ale dobra praca w przyszłości może motywować.

Offline

 

#25 2011-08-17 17:45:31

 madzialena

Nowy użytkownik

11842132
Skąd: Środa Śląska
Zarejestrowany: 2011-08-13
Posty: 7
Punktów :   

Re: Poznajmy się

oby była! bo ja sobie na przykład nie wyobrażam siebie w karierze naukowej. wiem, może to brzmieć jak niska samoocena, ale stwierdźmy jasno, że nie każdy nadaje się na naukowca. przy tym kierunku trzyma mnie to, że w przyszłości będziemy wykształceni z trzech dziedzin fizyki, matematyki i informatyki. myślę, że z takim zestawem w rękawie pracodawcy powinni być chętni do zatrudniania nas.. podkreślam, powinni, bo Polska to dziiwny kraj. ponadto, jesteśmy umysłami ścisłymi, które poprzez logiczne myślenie łatwo potrafią się dostosować do nowych warunków i rozwiązywać stawiane nam problemy tylko przy odrobinie pomocy na początku z zewnątrz.. mam tutaj na myśli, że z naszym przyszłym wykształceniem pracodawcy (i znowu to słowo) powinni mieć o nas takie zdanie, nawet jeśli przyszła praca nie miałaby mieć za wiele wspólnego z fizyką.

Offline

 

#26 2011-08-18 00:14:04

 Guzique

Nowy użytkownik

7707453
Zarejestrowany: 2011-08-13
Posty: 4
Punktów :   

Re: Poznajmy się

Osobiście uważam że może będziemy mieć szczęście i akurat jak skończymy studia (oby bo slyszłam że ze 120 osób zostaje po 3 latach 20-pare xD ) to w Polsce zacznie się coś dziać w sprawie elektrowani jądrowej xD ale ja i tak się nastawiam że raczej będe musiała wyjechac za granicę taka Szwajcaria ^^ Bo tak poza tym to  poszłam na Fizykę Techniczną z myślą o Cernie (wiem wiem to marzenie tysiąca ludzi na świecie a tylko nielicznym się udaje xD). A co do dziwnych reakcji, to wiekszość z ludzi właśnie mimo wszystko czuje respect i starszych i młodych bo wiedzą że to będą ciężkie studia xD

Offline

 

#27 2011-08-18 08:20:43

 piotr

Użytkownik

8480353
Skąd: Śląsk
Zarejestrowany: 2011-08-14
Posty: 14
Punktów :   

Re: Poznajmy się

Ja bym chciał być naukowcem i pracować w CERN-ie, to by było coś! Ale na razie nie ma co marzyć. Te liczby robią dziwne wrażenie, ze 120 zostaje dwadzieścia parę...

Offline

 

#28 2011-08-18 10:19:58

 hurinuslord

Administrator

10961867
Zarejestrowany: 2011-08-12
Posty: 26
Punktów :   

Re: Poznajmy się

Hmm to ja powiem inaczej. Po pierwszym semestrze jest przesiew 40-70%. Część ludzi rezygnuje, bo nie daje rady lub też zrozumiała, że to nie jest dla niej. Po drugim semestrze odpada następne kilka osób. I zazwyczaj te co zostały to kończą. Z tym, że nie wszyscy idą potem na magistrat. I tak to mniej więcej wygląda. Ja bym powiedział, że może nas zostać jakieś 30-40 osób, może więcej w zależności od tego jacy ludzie, ambitni czy też nie przyjdą. Więc w sumie nie jest tak źle. Zresztą nie tylko na fizyce lecz na większości jakichkolwiek kierunków, nie tylko technicznych, jest podobnie.


Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,
ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

Offline

 

#29 2011-08-18 16:11:04

 lexsa

Użytkownik

5438119
Zarejestrowany: 2011-08-13
Posty: 13
Punktów :   

Re: Poznajmy się

madzialena, ja przeczytałam gdzieś na forum MS, że ludzi po fizyce chętnie zatrudniają, bo pracodawcy wychodzą z założenia, że skoro ktoś był w stanie ogarnąć fizykę to poradzi sobie ze wszystkim ^ ^
Jeśli chodzi o moje marzenia związane z pracą po studiach, to aż wysoko jak CERN nie mierzę - jestem bardzo nastawiona na energetykę jądrową ; ) Jak mi tu nic nie wybudują to pojadę gdzieś na wschód ^ ^

Offline

 

#30 2011-08-18 22:44:19

coen

Użytkownik

11301550
Zarejestrowany: 2011-08-13
Posty: 11
Punktów :   

Re: Poznajmy się

Jeśli będzie szansa znaleźć zatrudnienie blisko związane z fizyką to już będzie sukces Aspiracje dobra rzecz, sam chciałbym zająć się bardziej pracą naukową, też nie wykluczam ewentualnego wyjazdu za granicę... ale czas pokaże co z tych naszych planów wyniknie Co do przesiewu też o tym słyszałem, ale to przede wszystkim pierwszy rok, konkretniej pierwsza sesja :] ale nie ma co się martwić na zapas, przekonamy się już wkrótce...

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.matfiznorwid.pun.pl www.ibajd.pun.pl www.outsidersclan.pun.pl www.dragonballgame.pun.pl www.3zakonyrp.pun.pl